امشب تماشاى شهاب باران را از دست ندهید

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: از نیمه شب شنبه ۲۱ مرداد تا بامداد روز یکشنبه، ۲۲ مرداد ماه آسمان ایران شهاب باران می‌شود.

 مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار کرد شب شنبه ۲۱ مرداد ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه اوج بارش شهابی پرساووشی است. 


وی با اشاره به اینکه این شهاب باران تا لحظه روشنایی آسمان در بامداد روز بعد ادامه خواهد داشت، گفت: با این وجود کوژ ماه کاهنده با نور نسبتا زیاد حتی در خارج از شهر‌ها مزاحم رصد اکثر شهاب‌های این بارش بوده و تنها آذرگوی‌های آن و برخی شهاب‌های پرنور از این بارش در مناطق به دور از آلودگی هوا و در بخش‌هایی از آسمان که از مکان قرارگیری ماه دور است مشاهده خواهند شد.


عتیقی از جمله ویژگی‌های این بارش را شهاب‌های بسیار درخشانی عنوان کرد که حتی تا مدتی رد نور آنها پس از عبور در آسمان دیده می‌شود و از آنها به عنوان آذر گوی یا آتش گوی یاد شده است.


وی با اشاره به دنباله دار «سویفت تات» به عنوان عامل این بارش شهابی گفت: این دنباله دار هر ۱۳۳ سال یک بار خورشید را دور می‌زند و از سری دنباله دار‌های میان دوره محسوب می‌شود که آخرین بار در سال ۱۳۷۱ این دنباله دار از کمترین فاصله با خورشید عبور کرد و دیدار بعدی آن با خورشید سال ۱۴۰۴ خورشیدی خواهد بود که قطر دنباله دار «سویفت تات» ۲۶ کیلومتر و سرعت شهاب‌های این بارش در برخورد با جو زمین ۵۹ کیلومتر بر ثانیه است.


مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران بیان کرد: ماه با فاز ۸۱ درصد از سمت ۸۵ درجه (افق شرقی) در ساعت ۲۲:۵۱ دقیقه مورخ ۲۱ مرداد طلوع خواهد کرد و اثرات گرانشی سیاره غول پیکر برجیس بر ذرات مداری بر جا مانده دنباله دار سویفت تاتل عامل اصلی این بارش است.


وی میزان بارش ساعتی سمت الراسی (ZHR) این بارش را میان ۸۰ تا ۱۵۰ شهاب عنوان کرد و  افزود: نور مزاحم ماه عامل بسیار مهمی در عدم مشاهده بسیاری از شهاب‌های این بارش خواهد بود؛ کانون این بارش صورت فلکی پرساووش (برنده سر دیو) است که در این شب‌ها حدود نیمه شب از افق شمال شرق آسمان طلوع می‌کند.


عتیقی ادامه داد: بدیهی است شهاب‌ها در اطراف این صورت فلکی دیده خواهند شد و نباید متوقع بود که آنها از درون کانون بارش که همان صورت پرساووش است خارج شوند بلکه در اطراف کانون بارش و گاهی اوقات بسیار دورتر شهاب‌های این بارش دیده می‌شوند که از امتداد خلاف جهت حرکت آن‌ها رصدگران به کانون بارش می‌رسند.


وی گفت: میزان جابجایی هر شهاب در آسمان، تعیین حد قدری شهاب‌ها، صورت فلکی مورد مشاهده در مسیر شهاب، تعداد آذرگوی‌ها و شمارش تعداد شهاب‌های این بارش از جمله کار‌های علمی است که علاقمندان برای تهیه گزارش از این بارش و اساسا هر بارش شهابی انجام می‌دهند که عکاسی از بارش شهابی ترجیحا با لنز زاویه باز و با مدت زمان نوردهی دلخواه توصیه می‌شود به نحویکه پس از عبور یک شهاب از مقابل لنز دوربین به عکاسی پایان دهیم.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران یادآور شد: مشاهده شهاب‌ها برای چشم انسان هیچ گونه خطری ندارند و شهاب‌ها در حقیقت ذرات میلی متری و میکرومتری بسیار ریزی هستند که در فاصله ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلومتری از سطح زمین در برخورد با جو، اتم‌های جو را برانگیخته نموده و نور فلورسانس از خود ایجاد می‌کنند و این ذرات هرگز به زمین نمی‌رسند که رصد بارش‌های شهابی نیاز به تلسکوپ و ابزار رصدی ندارد و کلیه علاقمندان از سراسر کشور تنها با چشم غیر مسلح می‌توانند این پدیده نجومی را مشاهده کنند.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">